Konferencja RoMEC XVIIII: Cavalry in the Roman World, St Andrews 6-11 czerwca 2016 r.
Dziewiętnasta edycja prestiżowej Roman Military Equipment Conference (RoMEC), poświęcona jeździe w świecie rzymskim, odbyła się w szkockim miasteczku uniwersyteckim St Andrews w dniach 6–11 czerwca 2016 r. Głównym organizatorem był jeden z twórców idei RoMEC – Jon Coulston. Podczas obrad nie zabrakło przedstawicieli świata archeologicznego, w tym roku szczególnie z Wielkiej Brytanii, ale także – co jest specyfiką RoMEC-ów – rekonstruktorów i pasjonatów uzbrojenia rzymskiego z całego świata. Wśród około 100 uczestników pojawili się przedstawiciele krajów nieeuropejskich, tj. Izraela czy Nowej Zelandii. Polską stronę reprezentował uczestnik projektu MPOV: Bartosz Kontny, który wygłosił referat w imieniu swoim i innego uczestnika projektu – Marcina Rudnickiego. Poprzednie edycje konferencji RoMEC uwzględniały w większym stopniu problematykę barbarzyńską, tym razem było jednak inaczej. Mimo to mieliśmy się czym pochwalić: nowe materiały, prezentowane już częściowo w ramach projektu MPOV na tegorocznym posiedzeniu w Nieborowie, doskonale wpisały się w tematykę konferencji. Wystąpienie, poświęcone rzymskim militariom z okresu rzymskiego, przede wszystkim jednak z wczesnego okresu wędrówek ludów z obszaru Kujaw, wzbudziło zainteresowanie, nie zakwestionowano przy tym żadnych ustaleń co do atrybucji zabytków, a na sali obrad był przecież kwiat specjalistów od rzymskiej broni i oporządzenia jeździeckiego. Nie trzeba dodawać, że logo MPOV było należycie wyeksponowane.
Konferencji towarzyszyły pokazy jazdy rzymskiej okresu wczesnego i późnego Cesarstwa, których głównym organizatorem i aktorem był John Conyard, jeden z wybitniejszych rekonstruktorów uzbrojenia rzymskiego. Dwa, półtoragodzinne pokazy, nie zdołały w pełni usatysfakcjonować uczestników, dały jednak możliwość przedyskutowania wielu ważnych aspektów walki i jazdy konnej. Niewątpliwą atrakcją konferencji było także zwiedzanie Wału Antonina (Rough Castle), kolekcji Hunterian w Uniwersytecie w Glasgow oraz zbiorów archeologicznych Muzeum Narodowego w Edynburgu. Nie zabrakło nawet testowania narodowego trunku Szkotów; whisky serwowano w School of Classics Uniwersytetu St Andrews.
Pełny program konferencji znaleźć można na stronie http://www.schoolofclassics.uk. Publikacji spodziewać można się zapewne za 2 lata, tradycyjnie w „Journal of Roman Military Equipment Studies”.
Bartosz Kontny