Boročice
Boročice, obl. Volins'ka, Ukraina, w 1928 r. podczas budowy linii kolejowej Łuck-Stojanów, w rejonie stacji Boročice w powiecie horochowskim na Wołyniu, w pobliżu stawu boroczyckiego, robotnicy znaleźli wielki skarb z wczesnego →OWL . W glinianym i srebrnych naczyniach znajdowało się zapewne ok. 10 kg denarów z I i II w. W skład depozytu wchodziły co najmniej dwa naczynia srebrne (fot. 1-2), dwuuszne, dwustożkowate naczynie gliniane (fot. 1), a ponadto dwie sztabki. Najprawdopodobniej z tego samego zespołu pochodzi znaleziony w hałdzie, w bezpośrednim sąsiedztwie, oprawiony w bogato ornamentowaną ramkę w stylu pontyjskim medalion Jowianusa wybity w Konstantynopolu w 363 r. wagi ok. 172 g (fot. 3). Depozyt stanowił zapewne, gromadzoną przez kilka pokoleń, własność →gockich elit władzy i został zdeponowany w końcu IV lub początkach V wieku. Większość zachowanych zabytków przechowywana jest obecnie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, dokąd w znacznej mierze powróciły w 1992 r., zaś denary także w Narodowym Instytucie Ossolińskich we Wrocławiu i muzeach lwowskich.
AB
Literatura: J. Piotrowski, Skarb Boroczycki powiat Horochów na Wołyniu, Lwów 1929; M. A. Tichanova, Boročickij klad, Svetskaja Archeologija 25, 1956, s. 301-317; A. Bursche, Złote medaliony rzymskie w Barbaricum. Symbolika prestiżu i władzy społeczeństw barbarzyńskich u schyłku starożytności, Warszawa 1998, s. 69-72, 230, tabl. L; K. Mitkova-Szubert, Zawartość, losy i próba interpretacji skarbu rzymskiego z Boroczyc na Wołyniu, Wiadomości Numizmatyczne XLIII, 1999, s. 137-152; A. Bursche, J. Kowalski (red.), Barbarzyńskie Tsunami - Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły, Warszawa-Szczecin 2017.
-
pełna rozdzielczość
Fot. 1. Boročiče, zachowane zabytki z depozytu (fot. A. Ring, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie).
-
pełna rozdzielczość
Fot. 2. Boročiče, naczymie srebrne i wybrane denary z depozytu, zdjęcie archiwalne (fot. T. Biniewski, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie).
-
pełna rozdzielczość
Fot. 3. Boročiče, awers medalionu Jowianusa, zabytek zaginął, zachowany odlew gipsowy, zdjęcie archiwalne (fot. T. Biniewski, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie).